Sponsor Reklam
Sponsor Reklam

Anasayfa / Genel / PHP’ye nereden ve nasıl başlamalıyım ?

PHP’ye nereden ve nasıl başlamalıyım ?

PHP’ye başlamanın inceliklerini ve en rahat öğrenme yollarını anlatacağım. Kimimiz belkide ilk defa öğrenmek için programlama dili olarak PHP seçtik ve yeni yeni başladık. PHP’yi araştırdık, makaleler okuduk, bilgisayarımıza kurduk, kendimizi öğrenmeye hazırladık ve ilk adımı atmaya hazırız. Birçoğumuz bir yerden başlayayım derken kendisini belli bir süreden sonra “nereden başlamalıyım?” diye arama motorunda yazarken bulduk. Şimdi bahsedeğim konularda hem doğru başlangıç nasıl olur hem de başlarken nasıl bir yol izlenir bunlardan söz edeceğiz.


Öğrenmede ilk adım çok önemlidir. Hem zamandan hemde sağlıklı bir öğrenim için nereden başlanılmasına karar vermek bizi daha emin adımlarla öğrenim sürecinde ilerlememize yardımcı olacaktır. Bir programlama dilini anlamak için öncelikle HTML ve CSS hakkında fikir sahibi olmamız gerekir. HTML ve CSS’si anlamak programlama mantığını anlamamız açısından bize yardımcı olacaktır.

Önceki yazılarımda PHP’nin HTML gömülü bir betik dil olduğunu söylemiştik. İlk adım olarak PHP’den ziyade HTML hakkında bir takım bilgi sahibi olmamız gerekir. HTML hakkında daha fazla fikir sahibi olmak istiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz.

HTML elementinin nasıl görüneceğini belirleme olanağı sağlayan CSS ise bilinmesi gereken diğer bir web teknolojisidir. CSS hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz.

Evet PHP’ye geçmeden önce ilk adım olarak HTML ve CSS hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. PHP’de yaptığımız bir projede sıklıkla karşımıza çıkacak olan HTML ve CSS’in öğrenilmesi gerektiğini düşünüyorum.


Bir programlama diline çalıştığımızda farklı yollarda çalışma sistemine gideriz. Kimimiz internette videolardan, kimimiz kitaplardan, kimimiz hazır kodlara bakarak ve daha bir çok çalışma yöntemi ile öğrenme süreci içerisine giriyoruz. Öncelikle çalışma türü ne olursa olsun öğrenme olarak kendimizi gün geçtikçe geliştirmiş oluyoruz. Önemli olan en verimli çalışma şekli ile öğrenim sürecini geçirmektir.

İlk olarak öğrenmeye bir PHP kitabı inceleyerek başlayabiliriz. Bu kitap seçiminde anlatımını bize hitap eden en uygun kitabı seçmeliyiz. PHP’ye yeni başlayanlar için özellikle kitapta teorik bilgileri göz gezdirmemiz bizim için yararlı olacaktır. Kitaptaki örnek kodları uygulayın. Bu örnek kodları yazarak işin püf ve teorik genel kısımlarını öğrenmiş oluruz.

Kitap ile kendimizi sınırlandırmamız gerekmemektedir. Çünkü PHP açık kaynak kodlu bir dil olduğunda, sürekli yeni kütüphaneler ve bu her kütüphanenin içinde yüzlerce yeni fonksiyon gelir. Bundan dolayı kitabı sadece teorik kısmı öğrenmek için kullanabiliriz.

Kitaptaki anlatımların bize hitap eden bir anlatım olduğunu düşünmüyorsak bunun için internette makaleler okuyarak PHP’nin içerisine girebiliriz. İnternetteki makaleleri inceleyerek fazlasıyla basit ve fonksiyonel kodlar yazabiliriz. Bu sayede hatalar ile karşılaşabilir ve bu hataları çözerken verimli bir öğrenim elde edebiliriz.

Programlama, bisiklete binmek gibidir; asla unutulmaz, yanlızca pratik gerektirir.

Ayrıca örnek kodlara bakarak kendimiz özgün kodlar üreterek pratik yapmış oluruz. Ürettiğimiz kodlar ile kod aşinalığı sağlar hemde programlama olarak üretkenliğimizi geliştiririz. PHP’ye çalışırken kodlar ile çalışmak PHP’yi daha iyi sindirerek anlamamızı sağlamaktadır.

Makalenin devamı ve PHP öğrenebileceğiniz kaynakları aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Hakkında Admin

Check Also

Kablosuz RoboFly Tıpkı Bir Böceğe Benziyor, Gücünü Lazerden Alıyor

Uçan robotların yeni türü olan RoboFly çok küçük ve çok hafif. Yalnızca bir kürdan ağırlığındalar. Parmağınıza konabilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor Reklam