Sponsor Reklam
Sponsor Reklam

Anasayfa / Genel / Apple Facebook’un Casusluk Uygulamasını Kaldırdı

Apple Facebook’un Casusluk Uygulamasını Kaldırdı

Apple, Facebook’un güvenlik ihlalleri ve gizlilik sorunları nedeniyle Facebook’a karşı bazı önlemler alıyor. Facebook’un kullanıcı verilerini toplayan bazı “casusluk” uygulamalarını App Store’dan kaldırıldı. Detaylara bakalım.

Apple dün Facebook’a karşı bazı önlemler almaya başladı. Zira Facebook bazı uygulamalar aracılığıyla kullanıcıların bilgilerini topluyor ve gizliliği ihlal ediyor.

Facebook ‘un kullanıcıların gizli bilgilerini topladığı birçok uygulaması bulunuyor. Beta sürümler halinde yayınlanan bu uygulamalarda 13-35 yaş aralığındaki kullanıcılar kendi bilgilerini para karşılığı satıyorlar ve bilgileri karşılığında ayda 20 dolar kazanıyorlar. Facebook’un Research uygulaması üzerinden bunlar yapılıyordu. Apple da güvenlik gerekçesiyle  App Store’dan  Research uygulamasını kaldırdı. Facebook Research uygulamasına Instagram, Facebook gibi sosyal ağlardan kullanıcı buluyordu. Geçen yıl da yine Facebook’a ait benzer bir uygulama olan Onavo Protect App Store’dan kaldırılmıştı. Facebook bu uygulamaları doğrudan kendisi yayınlamıyor. Applause, BetaBound ve uTest gibi alt kademe yine kendisine ait geliştiricileri üzerinden yayınlıyor. Böylece yaptığı faaliyetlerin sorumluluğunu üzerine almıyor.

Geçen yıl Facebook’un 87 milyon kişinin bilgilerini para karşılığında sattığı haberleri dünyada yankı uyandırmıştı. Bu kapsamda Facebook’a birçok soruşturma açıldı. Apple CEO’su Tim Cook’un Facebook’un bilgi toplayarak oluşturduğu endüstriyel veri kompleksiyle “sizi, sizden daha iyi tanıyor” şeklinde açıklaması olmuştu.

Bu gizlilik skandalı sadece Facebook ile sınırlı kalmıyor. Çarşamba günü, TechCrunch isimli teknoloji sitesi Google’ın Screenwise Meter adlı Facebook’un uygulamalarına benzer bir araştırma uygulamasına sahip olduğunu iddia etti.

Hakkında Admin

Check Also

Kablosuz RoboFly Tıpkı Bir Böceğe Benziyor, Gücünü Lazerden Alıyor

Uçan robotların yeni türü olan RoboFly çok küçük ve çok hafif. Yalnızca bir kürdan ağırlığındalar. Parmağınıza konabilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor Reklam